آیا کرم ویتامین C‌ در برابر اشعه آفتاب مضر می‌شود؟

cote-sante
Cote Sante
۲۲ تیر ۱۳۹۸
ضدآفتاب الارو
تاثیر آفتاب بر پوست ما
۲۲ تیر ۱۳۹۸

احتمالا برای همه‌ی شما این سوال پیش آمده باشد که آیا می‌توان از کرم ویتامین سی در برابر نور خورشید استفاده کرد؟ بسیاری عقیده دارند که کرم ویتامین سی اگر در معرض تابش آفتاب قرار بگیرد پوست را حساس می‌کند و یا اثرات کرم ضد آفتاب را خنثی می‌کند. اما برخی چنین اعتقادی ندارند. باورهای زیادی در مورد استفاده از کرم ویتامین سی در برابر نور خورشید وجود دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

سعی می‌کنیم به این باورها یک جواب علمی بدهیم. در ابتدا خواص ویژه‌ی ویتامین C‌ بر پوست را بررسی خواهیم کرد و ضرورت استفاده از این کرم را بیان خواهیم کرد و سپس به سوال‌های شما و ابهاماتی که در این زمینه وجود دارد پاسخ خواهیم داد. تا انتها با ما همراه باشید.

کرم ویتامین C‌ چیست و چه عملکردی دارد؟

کرم ویتامین C‌ عمدتا در دسته‌ی مرطوب‌کننده‌های پوست قرار می‌گیرد. اما ویتامین سی علاوه بر رطوبتی که به پوست می‌دهد خواص دیگری هم دارد. همانطور که می‌دانید ویتامین سی یک آنتی‌اکسیدان است که مستقیما روی عملکرد پوست تاثیر می‌گذارد.

پوست را تحریک می‌کند تا فعالیت بیشتری داشته باشد و از تجمع رنگ‌دانه‌ها در قسمت‌های مختلف پوست جلوگیری می‌کند. این کار باعث می‌شود تا پوست کاملا یکنواخت و صاف باقی بماند و از ایجاد لکه‌ و یا تجمع رنگ در قسمت‌های خاص جلوگیری می‌کند.

تفاوتی نمی‌کند چقدر در روز میوه و سبزیجات مصرف می‌کنید تا به بدنتان ویتامین سی برسانید. در نظر داشته باشید که بدن مقدار کمی از این ویتامین سی را برای پوست در نظر می‌گیرد. پس برای سلامتی بهتر و بیشتر پوست نیاز به یک کرم ویتامین سی دارید تا این ویتامین را به صورت خارجی به پوست برسانید. مصرف سبزیجات و میوه‌ها هم به نوبه‌ی خود تاثیر زیادی دارد و نباید آن را فراموش کرد.

کرم ویتامین سی این موارد را به صورت آسکوربیک اسید به پوست می‌رساند. اسید آسکوربیک شکل قوی‌تر ویتامین C‌ است که تاثیرات آن به مراتب سریع‌تر اتفاق می‌افتد. به این صورت که شما پس از چند دقیقه استفاده از کرم می‌توانید تاثیرات آن را به طور واضح روی پوست خود مشاهده کنید.

اگر به طور مداوم از این کرم استفاده کنید اثرات طولانی مدت آن در بازسازی سلول‌های پوستی خود را هم مشاهده خواهید کرد. همه‌ی متخصصین پوست بر تاثیر شگفت‌انگیز ویتامین سی بر روی سلول‌های پوستی اتفاق نظر دارند و در بسیاری از موارد و حتی بیماری‌های خاص پوست از ویتامین C و مشتقات آن برای بیماران استفاده می‌کنند که در بیشتر موارد هم جواب می‌دهد.

تاثیر ویتامین c بر روی پوست

در ابتدا به چند تاثیر مهم و علمی ویتامین سی بر روی پوست می‌پردازیم و در نهایت در مورد تاثیرات مستقیم آن در معرض آفتاب نکات مهمی را بیان می‌کنیم.

 • بالا رفتن سن و تاثیرات اشعه‌ی آفتاب و امواج فرابنفش باعث می‌شود که کلاژن موجود در پوست کاهش یابد و در نتیجه باعث بروز برخی مشکلات مانند لک بر روی پوست و یا جمع شدن آن می‌شود. کرم ویتامین سی نرخ تولید کلاژن در پوست را بالا می‌برد تا از بروز این موارد روی پوست جلوگیری کند. با تولید کلاژن بیشتر خط‌ها و چین و چروک روی پوست از بین می‌روند و پوست به حالت صاف تغییر شکل می‌دهد.
 • یکی از خواص مهم ویتامین سی مقابله با رادیکال‌های آزاد و رها کردن آن‌هاست. این رادیکال‌ها عمدتا با اشعه‌ی فرابنفش واکنش می‌دهند و روی پوست تاثیر مخربی دارند و یکی از اصلی‌ترین دلایل پیری پوست نیز همین است.
 • ویتامین سی از تجمع رنگدانه‌ها در نقاط خاص جلوگیری می‌کند. به همین دلیل نقاط تاریک و یا لک‌هایی که در اثر افزایش سن و یا اشعه‌ی خورشید روی پوست ایجاد شده‌اند به مرور روشن‌تر می‌شوند و زبری و عدم صاف بودن پوست هم از بین می‌رود.
 • پوست را بازسازی می‌کند. حتی وجود آکنه و یا لک‌هایی که پس از بیماری‌هایی نظیر آبله روی پوست ایجاد می‌شوند با یک دوره‌ی کامل استفاده از کرم ویتامین سی از بین می‌روند و نشانی از آن‌ها باقی نمی‌ماند.

آیا کرم ویتامین C‌ از تاثیرات مخرب نور خورشید جلوگیری می‌کند؟

ویتامین سی اشعه‌ی فرابنفش یا همان UV را جذب نمی‌کند، به همین دلیل افرادی ادعا می‌کنند که هیچ تاثیری در برابر اشعه‌ی خورشید ندارد اما یک نکته‌ی مهم در اینجا وجود دارد. ویتامین سی در برابر دو اشعه‌ی UVA و UVB‌ مقاومت بسیار بالایی دارد. جالب است بدانید که این دو اشعه بخشی از اشعه‌ی فرابنفش هستند که از لایه‌ی اوزون عبور می‌کنند و مستقیما به سطح پوست انسان می‌تابند.

UVA در حقیقت 95 درصد از میزان اشعه‌ی فرابنفشی است که به سطح زمین می‌رسد می‌دانید که لایه‌ی اوزون از ورود کامل اشعه‌ی فرابنفش به زمین جلوگیری می‌کند اما دو تا از مشتقات آن یعنی UVA و UVB می‌توانند از لایه‌ی اوزون رد شوند. کرم ویتامین سی در برابر این دو اشعه بسیار مقاوم است و با ایجاد یک لایه‌ی ضخیم بر روی پوست از تاثیر این اشعه‌ها جلوگیری می‌کند. اصلی‌ترین دلیل پیری پوست اشعه‌ی UVA‌ است که به طور عمیق در پوست نفوذ می‌کند.

کرم ضد آفتاب می‌تواند تمام این اشعه را جذب کند و اجازه‌ی تماس آن با پوست را نمی‌دهد اما در صورتی که از کرم ویتامین سی به همراه کرم ضد آفتاب استفاده شود تاثیر هر دو اشعه‌ کمتر و کمتر می‌شود. UVB یکی از دلایل اصلی قرمز شدن و تغییر رنگ پوست است.

در حقیقت این اشعه باعث می‌شود پوست ضخیم‌تر از قبل شود و این ضخیم شدن باعث جمع شدن تومورهای سلولی کوچک می‌شود و یکی از دلایل ابتلا به سرطان پوست است. کرم ضد آفتاب نمی‌تواند جلوی ضخیم شدن پوست را بگیرد چرا که مکانیزم این اشعه از طریق گرما است و تنها راهی که می‌توان به طور کامل از تاثیرات اشعه‌ی UVB‌ جلوگیری کرد استفاده از کرم ویتامین C‌ می‌باشد.

البته در نظر داشته باشید که کرم ویتامین سی هیچگاه نمی‌تواند جای کرم ضد آفتاب را بگیرد و حتما باید در کنار کرم ویتامین سی از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. در انتهای این مقاله به تاثیرات این دو کرم روی هم خواهیم پرداخت.

آیا می‌توان این دو کرم را همزمان استفاده کرد؟

و حالا سوال اصلی: آیا کرم ویتامین C‌ در برابر اشعه‌ی آفتاب مضر می‌شود؟

چند باور غلط در مورد کرم ویتامین C‌ وجود دارد:

باور غلط 1: کرم ویتامین C‌ پوست را حساس می‌کند.

باور غلط 2: اگر یک‌بار و یا یک دوره از این کرم استفاده کنیم پوست به آن عادت می‌کند و باید همیشه از آن استفاده کنیم.

باور غلط 3: کرم ویتامین C‌ اجازه نمی‌دهد ویتامین D‌ جذب پوست شود.

دلیل بروز این باورها در میان افراد وجود کرم‌های تقلبی و بی‌کیفیت در بازار است. استفاده از کرم‌های بی‌کیفیت که درصد ویتامین سی و مرطوب‌کننده در آن استاندارد نیست باعث بروز چنین مشکلاتی می‌شود. اگر از یک کرم ویتامین سی باکیفیت استفاده کنید هیچ کدام از مواردی که گفته شد اتفاق نمی‌افتد.

دقیقا برعکس این موارد اتفاق می‌افتد. همانطور که گفته شد ویتامین سی با ایجاد یک لایه بر بستر پوست باعث می‌شود تا اشعه‌های مضر آفتاب به سطح پوست نفوذ نکنند. علاوه بر این لایه یک بستر سلولی هم بر روی خود پوست ایجاد می‌کند که به کراتینوسیت معروف است. این لایه در حقیقت یک DNA ویژه برای دفع اشعه‌های احتمالی نور خورشید است.

در برخی از کرم‌های ویتامین سی از گلیکولیک‌ها و رتینای بی‌کیفیت استفاده می‌شود که باعث ایجاد حساسیت در برابر نور خورشید می‌شوند. در حقیقت میزان حساسیت پوست را بالاتر می‌برند. اگر کرم یا سرم ویتامین سی شما دارای این مواد است حتما از کیفیت و اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید.

کرم ویتامین C هیچ تداخلی در جذب ویتامین D برای بدن ندارد. مکانیزم جذب ویتامین D مانند اشعه‌ی خورشید نیست و بدن از طریق واکنش‌های شیمیایی این کار را انجام می‌دهد. از این جهت هیچ مشکلی برای جذب ویتامین دی به وجود نمی‌آید.

چند نکته‌ی مهم در استفاده از ویتامین سی در معرض نور آفتاب

پوست برخی از افراد نسبت به حضور ویتامین سی در معرض نور آفتاب حساسیت نشان می‌دهد. این افراد مجبور نیستند که حتما زیر نور خورشید از این کرم استفاده کنند. کرم ضد‌آفتاب و برخی دیگر از مرطوب‌کننده‌های پوست می‌توانند کافی باشند. اما بهتر است شب‌ها و یا مواقعی که در معرض نور خورشید نیستند حتما از این کرم استفاده کنند تا پوست آن‌ها بتواند ویتامین سی لازم را برای پوست جذب کند.

ویتامین C‌ در برابر نور خورشید و همچنین حرارت اثر خود را زودتر از دست می‌دهد. اکسیژن و هوا به همراه حرارت کافی با ویتامین سی واکنش می‌دهند و اثر آن را کمتر می‌کنند و یا باعث می‌شوند مکانیزم اثر آن شتاب بیشتری داشته باشد. دلیل این امر حل شدن ویتامین سی در آب است.

چون پوست شما به طور مداوم عرق می‌کند در نتیجه خاصیت ویتامین سی در حضور اکسیژن و حرارت شتاب پیدا می‌کند. برای همین است که کرم ویتامین C‌ معمولا در بسته‌بندی مات وجود دارد. پس بهتر است از این کرم در بازه‌های زمانی کمتر استفاده کنید.

اگر برای مدت طولانی‌تری زیر نور آفتاب قرار دارید پیشنهاد می‌شود هر یک ساعت یکبار از کرم ویتامین C‌ استفاده کنید. کرم ضد آفتاب معمولا ماندگاری بیشتری دارد و بسته به SPF آن باید تصمیم بگیرید چند ساعت یک‌بار از آن استفاده کنید.

آیا می‌توان از کرم ضد آفتاب و ویتامین C‌ به طور همزمان استفاده کرد؟

دکتر ملدا آیزاک از مرکز بیماری‌های پوست شهر واشنگتون می‌گوید: ویتامین سی و کرم ضد‌ آفتاب عملکرد بسیار خوبی با همدیگر دارند و پیشنهاد می‌شود حتما ابتدا ویتامین سی استفاده کنید و سپس از ضد آفتاب بر روی آن استفاده کنید.

دکتر آیزاک می‌گوید: ویتامین C‌ به عنوان یک مانع در برابر اشعه‌های خورشید عمل نمی‌کند اما به دلیل خاصیت آنتی اکسیدان فرایند اثرگذاری اشعه‌ها بر روی پوست را کندتر و کندتر می‌کند. از این رو اگر یک کرم ضد آفتاب هم بر روی آن استفاده شود در مرحله‌ی اول اشعه‌های کمتری به سطح پوست می‌رسند و اگر اشعه‌هایی هم توانستند به پوست نفوذ کنند کارایی آن‌ها تقریبا صفر می‌شود.

نکته‌ی مهمی که در اینجا وجود دارد این است که حتما باید بین استفاده از کرم ویتامین C‌ و کرم ضد آفتاب باید مقداری فرصت بدهید تا ویتامین سی بتواند تا حد زیادی جذب پوست شود و لایه‌ای ضخیم‌تر ایجاد کند و سپس با اضافه کردن ضد آفتاب به پوست دولایه مجزا از هم روی پوست خود داشته باشید.

بهترین کرم ویتامین سی کدام است؟

استفاده از کرم‌های بی‌کیفیت و تقلبی بزرگترین اشتباهی است که در حق پوست‌تان انجام می‌دهید. محافظت از پوست یک امر مهم در زندگی هر کس است. اما استفاده از کرم‌های بی‌کیفیت تاثیری به مراتب بدتر بر روی پوست دارند. از این رو باید در انتخاب کرم دقت کنید. مخصوصا کرم ویتامین سی که مستقیما روی پوست و سلول‌های آن اثر می‌گذارد.

کرم‌های تقلبی یکی دیگر از مواردی است که افراد به آن اعتماد می‌کنند و سلامت پوست خود را به خطر می‌اندازند. این کرم‌ها عمدتا از مواد بی‌کیفیت با فرایندهای شیمیایی نادرست تولید می‌شوند که مستقیما روی بافت‌های سلولی تاثیر می‌گذارد و پس از چند بار استفاده باعث ایجاد ناهمواری، افتادگی و ترک برداشتن پوست می‌شوند. از این رو اصالت کرم هم از اهمیت بالایی برخوردار است.

کرم ویتامین سی الارو تمام نگرانی‌های شما را برطرف می‌کند. با این کرم بیشتر آشنا شوید.

کرم ویتامین سی الارو

کرم ویتامین سی الارو پیشنهاد بسیاری از متخصصین پوست است. این کرم با خواص ویژه و معجزه‌آسا هم در نقش یک آبرسان قوی ظاهر می‌شود و هم نوعی کرم احیاکننده و جوان‌کننده پوست است. چند ویژگی مهم این کرم در ادامه آورده شده‌اند:

 • این کرم شفاف‌کننده و شاداب‌کننده‌ی پوست است. به دلیل استفاده از درصد استاندارد ویتامین سی با غلظت مناسب و همچنین مکانیزم عملکرد سریع شفافیت پوست را بالاتر می‌برد و پوست‌ را روشن‌تر می‌کند.
 • این کرم علاوه بر ویتامین سی مواد مواد مغذی دیگری هم دارد که برای جوان‌سازی و شادابی پوست موثرند. تاثیرات مستقیم این کرم بر روی پوست پس از استفاده به وضوح مشخص است. فعالیت‌ سلول‌های سطح پوست بیشتر می‌شوند و باعث تحرک و جوان شدن پوست می‌شود.
 • چین و چروک‌های سطحی پوست را از بین می‌برد. با اینکه ماده‌ی از بین‌برنده‌ی چین و چروک رتینا است اما چون ترکیب رتینا و ویتامین سی اثرات مخربی روی پوست می‌گذارد در کرم الارو از مشتقات آن مانند رتینول که خطری برای پوست ندارد برای کاهش چین و چروک‌های سطح پوست استفاده شده است. کرم ویتامین سی الارو پس از یک ماه استفاده تا 14 درصد از چین و چروک‌های سطحی پوست را از بین می‌برد.
 • انعطاف و الاستیسیته‌ی پوست را بالا می‌برد. به دلیل ایجاد رطوبت کافی و همچنین نفوذ به ترک‌ها و منفذهای سطح پوست ساختار سلولی پوست ترمیم می‌شود و به پوست حالت ارتجاعی می‌دهد.
 • سلول‌های سازنده‌ی کلاژن را تحریک می‌کند و فرایند کلاژن‌سازی را سرعت می‌بخشد که مستقیما روی قوام و ترمیم دوباره‌ی آن تاثیر می‌گذارد.
 • در برابر آلودگی هوا هم از پوست محافظت می‌کند. ویتامین سی مانع خوبی برای دفع اثرات دود و آلودگی هوا است.

از ویژگی‌های خاص کرم ویتامین سی الارو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از عصاره‌ِی Shea Butter‌ در ساخت این کرم استفاده شده است که خاصیت ضد آفتاب ویژه‌ای به این کرم بخشیده است.
 • این کرم در دوره‌ی مصرف باعث سلول‌سازی می‌شود و نه‌تنها سلول‌های از کار افتاده را از بین می‌برد بلکه سلول‌های جدید‌تری را جایگزین می‌کند. در حقیقت به دلیل بالا بردن متابولیسم سلولی سرعت سلول‌سازی در پوست بیشتر می‌شود.
 • سایر کرم‌های ویتامین سی به علت محلول بودن در آب هنگام عرق کردن و یا خیس بودن پوست نمی‌توانند به آن نفوذ کنند اما ساختار کرم ویتامین سی الارو به‌گونه‌ای است که مدتی پس از استفاده جذب پوست می‌شود و حتی در صورت خیس شدن پوست هم اثرات آن به طور کامل روی پوست می‌ماند.
 • این کرم هم برای پوست‌های چرب و هم پوست‌های خشک جوابگو است. تنها نحوه‌ی مصرف آن برای این دو پوست متفاوت است.

سخن پایانی

اگر به سلامت پوست خود اهمیت می‌دهید استفاده از کرم ویتامین سی یک ضرورت است. این کرم پوست شما را جوان‌تر و شاداب‌تر می‌کند و از پیری زودرس جلوگیری می‌کند. بر خلاف باور عموم استفاده از کرم ویتامین سی زیر نور آفتاب هیچ اثر منفی روی پوست ندارد و می‌توانید با خیال راحت از این کرم استفاده کنید.

ترکیب این کرم با کرم‌ ضد آفتاب هم تاثیر آن را چند برابر می‌کند و اگر قصد بیرون رفتن و یا گشت و گذار در دل طبیعت را دارید استفاده از این کرم‌ها به صورت همزمان پیشنهاد می‌شود. در نهایت باید گفت که سلامت پوست چیزی نیست که به همین راحتی از کنار آن رد شوید. پوست شما اولین نشانه از زیبایی شماست. پس دقیق انتخاب کنید و بهترین کرم را برای پوست زیبای خود تهیه کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − دو =