کرم ضد آفتاب الارو
ضد آفتاب مناسب پوست خود را می شناسید؟
13 جولای 2019
ساخت ماسک خانگی
از این پس خودتان ماسک طبیعی در خانه بسازید!
30 جولای 2019
محافظت پوست با کرم های ضد آفتاب

کرم های ضد آفتاب چگونه در مقابل uvA و uvB عمل می کنند؟

فیلترهای شیمیایی کرم های ضد آفتاب عموماً ترکیبات آروماتیکی دارای یک یا چند گروه کربونیل هستند. این ترکیبات شیمیایی، اشعه های پر قدرت فرابنفش را جذب کرده و به سطح بالاتری از انرژی برانگیخته می شوند و در نهایت این انرژی را به شکل تضعیف شده ای به محیط باز می گردانند.

فیلترهای غیر شیمیایی (فیزیکی یا مینرال)، این توانایی را دارند که اشعه های فرابنفش نور خورشید را منعکس و پراکنده کنند. شکل میکرونیزه فیلترهای فیزیکی بیشترین اثر بخشی را در محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب دارند.

SPF

دکتر روپال کندو، یک متخصص پوست در دانشکده پزشکی فینبرگ دانشگاه Northwestern می گوید: “مردم فکر می کنند که SPF برابر با همه چیز است.” و این برای محاسبه عامل حفاظت از خورشید و توانایی اشعه آفتاب را برای فیلتر کردن اشعه UVB، که مربوط به آفتاب سوختگی و سرطان پوست است، اندازه گیری می کند. اما SPF فقط اشعه UVB را اندازه گیری می کند؛ کندو می گوید هیچ چیزی در مورد حفاظت از اشعه UVA به شما نمی گوید.

فيلتر هاي فيزيكي محافظت از UVB و  UVA را هردو انجام مي دهند. ولي از فييلتر هاي شيميايي بعضي از آن ها مانند (اکتیل متوکسی سینامات، اکتوکریلن)  و مهمترین فیلترهای جاذب اشعه UVA را بنزوفنون ها (خصوصاً اُکسی بنزون)، آووبنزون، مکسوریل و تینوزورب تشکیل می دهند.

کرم های ضد آفتاب تابستانی

طبق قوانین اتحادیه اروپا  فاکتور حفاظت از UVA هر ضد آفتاب باید حداقل یک سوم میزان SPF ذکر شده بر روی بسته بندی باشد تا اجازه ی درج ادعای حفاظت در برابر UVA  بروی آن صادر گردد.

مقادیر SPF در مقیاسی بین 6 تا +50 متغیر هستند. مقادیر مابین 6 تا 14 کمترین حفاظت و از طرفی رتبه 50+ بیشترین حفاظت در برابر UVB  را نشان می دهد.

به همین دلیل به عنوان مثال ضد آفتابی با SPF 30 درجه ی کافی و رضایت بخشی از حفاظت در برابر آفتاب را در کنار حفاظت های پوششی (کلاه، سایه بان) ارائه می دهد.

کرم های ضد آفتاب مناسب را انتخاب کنید

کرم های ضد آفتاب با برچسب حفاظت در برابر اشعه UVA و UVB  را حتما انتخاب كنيد.

كرم هاي ضد آفتاب با SPF 30 به بالا را انتخاب كنيد.

ضد آفتابي انتخاب كنيد كه ضد تعريق يا روي آن برچسب    water-resistants,  sweat proof باشد. “مقاوم در برابر آب” به معنای “ضد آب” نیست. حتی با کرم ضد آفتاب ضد آب، هر 40 تا 80 دقيقه براي شنا بايد تمديد شود.

چگونه باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

ميزان استاندارد استفاده از كرم ضد آفتاب براي صورت و گردن  هر فرد برابر با 2 میلی گرم در هر سانتی متر مربع از پوست مي باشد. (پس كاهش ميزان مصرف موجب كاهش حفاظت و بروز مشكلاتي از قبيل قرمزي خشكي و در نتيجه لك مي شود.)

كرم ضد آفتاب را بايد حدود 30 دقيقه قبل از خروج از خانه به ميزان استاندارد يعني يك لايه ضخيم و يكنواخت روي كل پوست صورت و گردن استفاده كرد. ( كرم بايد كاملا جذب پوست و خشك شود)

کرم های ضد آفتاب را باید در شرایط عادی هر 2 ساعت یک بار تمدید کرد. همچنین تمدید ضد آفتاب بلافاصله بعد از شنا کردن، عرق کردن بیش از معمول و خشک کردن با حوله ضروری است.

 

کرم های ضد آفتاب الارو

آیا ممکن است علی رغم استفاده از ضد آفتاب همچنان برنز و تیره شویم؟

اگر از ضد آفتاب های دارای SPF پایین استفاده نمایید، به دلیل میزان کم اشعه فرابنفشی که از خود عبور می دهد ممکن است کمی برنزگی پیش آید. اما در صورت استفاده از ضدآفتاب های با عیار محافظتی بالا و دقت در تمدید منظم آن، احتمال بروز آسیب به پوست و در نتیجه تیره شدن و برنز شدن سطح پوست بسیار کم است.

محافظت از پوست با کرم های ضد آفتاب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =