ویتامین C چگونه به بهبود پوست ما کمک می کند

زگیل نوعی بیماری پوستی است
زگیل چیست و چگونه درمان می شود ؟
۲ آبان ۱۳۹۸
انتخاب محصولات مراقبت از پوست
ویتامین سی چگونه می تواند به پوست آسیب برساند
۶ آبان ۱۳۹۸
پوست سالم و شاداب

Healthy and juicy skin

داشتن پوستی شاداب و زیبا و سالم از دغدغه های بسیاری از افراد در جوامع مختلف است. از گذشته تا به امروز بشر تلاش داشته تا به وسیله ی گیاهان دارویی و روش های طبیعی و یا داروهای شیمیایی و دستگاه و ابزار مختلف شادابی از دست رفته ی پوست را بازگرداند و یا سلامت و جوانی آن را حفظ کند. یکی از راهکارهای طبیعی برای حفظ سلامت پوست ویتامین سی می باشد. محققین به اثرات فوق العاده ی ویتامین C برای داشتن پوستی شاداب و سالم رسیده اند و به وسیله ی کرم ویتامین سی می توان از این فوائد بهره مند شد. می توان گفت بهبود پوست با کرم ویتامین سی یک رویا نیست و به کمک کرم ویتامین   C می توان پوستی جوان داشت. ویتامین سی خود در لایه ی درونی و بیرونی پوست وجود دارد و وظیفه ی محافظت از پوست را برعهده دارد, همچنین در بسیاری از محصولات ضدپیری و محصولات مراقبت از پوست نیز از ویتامین سی استفاده می شود.

زیبایی را در پوست خود احیا کنید

بسیاری از ما به دنبال ایجاد یا افزایش زیبایی دست به کارهای مختلفی میزنیم, از انجام عمل های زیبایی گرفته تا آرایش های مختلف و ماسک های گران قیمت ولی کمتر پیش آمده تا به این نتیجه برسیم که با حفظ سلامت پوست و داشتن پوستی صاف و نرم و شاداب چقدر زیباتر, جوان, شاداب و فوق العاده به نظر می رسیم. خیلی از لوازم آرایشی که به طور روزانه مصرف می شوند به جهت پنهان سازی نواقص پوستی است اما شما می توانید با داشتن پوستی سالم و زیبا خودتان را از بخش زیادی از آرایش و استفاده از پوشاننده های مختلف خلاص کنید. شاید چین و چروکی که خیلی زود به سراغ شما آمده و یا لک های که در قسمت های مختلف بدنتان است ناشی از کم بود ویتامین است و به راحتی قابل درمان باشند. به یادداشته باشید با یک آزمایش ساده می توانید سطح ویتامین های موجود در بدن را به درستی متوجه شوید و درصورت کمبود ویتامین با مشورت متخصص به وسیله ی رژیم غذایی, مکمل های دارویی, کرم, لوسیون و محصولات مشابه به تامین ویتامین C بپرازیم. این واقعیت وجود دارد که پوست سالم بسیار زیباتر از پوست صدمه دیده ایست که با انواع آرایش پوشانده شده است.

ویتامین سی مانع پیری زودرس
ویتامین سی مانع پیری زودرس

مزایای ویتامین C

از گذشته ما ویتامین سی را به خاطر خاصیت ضدسرماخوردگی و یا داروی درمان آن میشناسیم. ویتامینC حاوی آنتی اکسیدان بوده و با کلاژن سازی تاثیر ویژه ای برروی پوست دارد, کلاژن از جمله پروتئین های موجود در پوست است که بسیار ارزشمند می باشدکه می تواند پوست را در برابر اشعه های مضر آفتاب مثل uv محافظت کند و می توان گفت امکان بهبود پوست با کرم ویتامین سی در زمان آفتاب سوختی و از دست رفتن کلاژن وجود دارد.

آنتی اکسیدان می تواند باعث یکدستی و یکنواختی پوست, نرمی و لطافت آن, جوانسازی و کاهش علائم پیری پوست مانند چین و چروک و لک شود و از پیری زودرس که نتیجه ی شرایط نامناسب مراقبت از پوست, غذای نامناسب, آلودگی هوا و … است جلوگیری می کند.رادیکال های آزاد که نتیجه ی زندگی شهری و آلودگی هواست می تواند آثار مخربی بر پوست داشته باشند آنتی اکسیدان ها می توانند آثار مخرب رادیکال های آزاد را خنثی کنند و از تخریب پوست جلوگیری کنند.

وجود ویتامین سی در ضدآفتاب شما و یا استفاده از کرم ویتامین C می تواند تا حدود زیادی احتمال ابتلا به سرطان پوست را نیز کاهش دهد.

مصرف ویتامین سی چه به صورت استعمال خارجی و از طریق کرم ویتامین C و چه به صورت خوراکی می تواند باعث کلاژن سازی پوست شود همچنین باعث نرمی پوست می گردد. رگهای خونی به وسیله ی کلاژن بهتر خون را منتقل می کنند و این انتقال راحت و مناسب خون باعث می شود شادابی و قابلیت ارتجاعی پوست شما به خوبی حفظ شود. ویتامین سی در حفظ رطوبت پوست نیز به شدت موثر است برای استفاده از این خاصیت ویتامین C میتوان مواد غذایی حاوی آن را در رژیم غذایی خود قرار داد و یا از کرم ویتامین سی استفاده کرد. بهبود پوست با کرم ویتامین سی را می توان نتیجه ی استفاده ی مستمر و مکرر از محصولات حاوی این ویتامین دانست.

استفاده از کرم ویتامین سی امکان از بین بردن لکهای پوستی را برای شما فراهم می ساز و به بازسازی پوست کمک میکند, همچنین به خاطر ایجاد رطوبت کافی و خاصیت کشسانی که کرم ویتامین C به پوست می دهد از ایجاد چروک نیز جلوگیری میکند

ویتامین سی را می توان نوعی معجزه دانست که کمبود آن در ایجاد امراض مختلف موثر است و استفاده ی درست آن می تواند سطح قابل قبولی از سلامتی را برای شما محقق سازد. اگر شما ورزشکار هستید باید بدانید که سلامت بدن و تقویت عضلات مخصوصا در ورزشهایی همچون بدن سازی که به عضلات قوی احتیاج است از اصول ضروری و مهم به شمار می آید. بخش اساسی تقویت بدن و عضلات نیز نتیجه ی تغذیه ی مناسب و اصولی است, لازم است بدانید انجام انواع تمرین های متنوع بدون داشتن برنامه ی غذایی درست, کامل و مناسب ارزش آنچنانی ندارد و نبودن انواع ویتامین ها در برنامه ی غذایی باعث ضعف بدن و بی نتیجه بودن تمرین ها می شود ویتامین سی می تواند به رشد و ترمیم بافت ها در قسمت های مختلف بدن نیز کمک کند.

روش استفاده از ویتامین سی

به روش های مختلف می توان از خواص فوق العاده ی ویتامین سی بهره برد خوردن میوه و مواد غذایی حاوی ویتامین c یکی از راه های رایج برای جذب ویتامین و استفاده از مزایای آن است. از این طریق علاوه بر تاثیر ویتامین سی برپوست و سلامت آن می توانید از تاثیرات این ویتامین بر سیستم دفاعی بدن نیز برخوردار شوید. از دیگر روش ها می توان به استفاده از انواع ماسک های حاوی ویتامین سی و یا کرم ویتامین C اشاره کرد .

شما می توانید از ماسک های طبیعی ساخته شده با مواد طبیعی و ترکیب میوه ها استفاده کنید و یا ماسک های آماده که حاوی ویتامین سی به تنهایی و یا به همراه دیگر مواد مغذی برای پوست هستند استفاده کنید. در این روش ویتامین c از طریق پوست جذب می شود و در راستای داشتن پوستی شفاف به شما کمک می کند. لازم است در هنگام استفاده از انواع ماسک ها نکات لازم را به خوبی رعایت کنید, برای مثال تمیز بودن صورت از هرگونه آلودگی, چربی اضافه, مواد آرایشی و موارد مشابه پیش از استفاده از ماسک, استفاده از بخور در زمان مناسب, زمان مناسب شستشوی صورت و … رعایت همه ی این نکات به همراه استفاده از ماسک در فواصل زمانی مناسب می تواند در حفظ و بازیابی سلامت و جوانی پوست تاثیر به سزایی داشته باشد.

جالب است بدانید مصرف ویتامین سی به صورت خوراکی می تواند باعث افزایش اثربخشی ضدآفتاب نیز بشود و محافظت بیشتری از پوست به عمل آید. در بسیاری از خوراکی های مورد استفاده درصدی ویتامین سی وجود دارد ولی درصورت کم بود آن می توانید با افزایش مصرف مرکبات مثل پرتقال یا دیگر میوه ها مثل توت فرنگی, بروکلی,اسفناج و … در راستای جبران کم بود ویتامین و تامین نیاز بدن قدم بردارید. برای مصرف مکمل های دارویی نیز باید حتما با متخصص مشورت کنید و با توجه به میزان کم بود بدن از درست ترین و مناسبترین مکمل استفاده کنید.

توصیه می شود هر روز صبح بعد از شستشوی کامل پوست صورت و پاک کردن سطح صورت از تمام آلودگی ها از سرم و یا کرم ویتامین سی بر روی پوست خود استفاده کنید, کرم یا سرم را روی پوست ریخته و کامل روی تمام سطح پوست صورت ماساژ دهید. دقت کنید آلودگی های موجود روی سطح پوست که ناشی از آلودگی هوا و دود آلاینده ها و یا دخانیات هستند و همچنین مواد آرایشی روی پوست مانع تنفس درست پوست شده, منافذ پوست را می بندند و اجازه نمی دهند تا سرم یا کرم ویتامین C به درستی عمل کنند و نتیجه بخش باشند. اما درصورتی که پوست را به درستی تمیز کنید و از محصولات مذکور استفاده کنید مطمعن باشید به نتیجه ی مطلوب خواهید رسید. خوب است بدانید دستگاه های شستشوی صورت, استفاده از ابرهای مخصوص و وسایل مشابه تا حد زیادی می توانند در تمیز شدن درست پوست به شما کمک کنند تا ماسک, سرم یا کرم ویتامین سی تاثیر واقعی و درستی داشته باشند.

علاوه بر موارد گفته شده و تاثیر کرم ویتامین C بر روی از بین بردن لک و چروک و همچنین شادابی و شفافیت پوست از ویتامین سی میتوان برای از بین بردن پف دور چشم هم استفاده کرد. دقت داشته باشید به دلیل تجزیه ی سریع این ویتامین به مرور زمان در مجاورت هوا و نور خورشید باید سرم و یا کرم ویتامین C شما در بسته بندی مناسب و ترجیحا دور از نور و در دمای مناسب نگهداری شود تا محصول کیفیت و خاصیت خود را از دست ندهد.

از دیگر کاربردهای ویتامین سی می توان به ضد تومور بودن آن اشاره کرد تحقیقات نشان می دهد از این ویتامین می توان برای درمان تومورهای پوستی نیز استفاده کرد البته برای داشتن نتیجه ی مطلوب و اثربخشی مناسب باید این ویتامین با ترکیبات مکمل نیز ترکیب شود.

از ویتامین C برای درمان بیماری های عفونی نیز می توان استفاده کرد دلیل توصیه ی پزشکان به مصرف ویتامین سی در هنگام برخی بیماری ها نیز به علت خواص درمانی بسیار زیاد این ویتامین می باشد, ویتامین سی به خاطر خواص ضدالتهابی خود درمان و پیشگیری کننده ی بیماری های قلبی و عروقی به شمار می آید و ابتلا به آب مروارید را بسیار کند می کند.

شما می توانید با ساخت اسکراب های طبیعی و استفاده ی آن برروی صورت  از خواص مختلف ویتامین سی برخوردار شوید.برای مثال ترکیب آب لیمو با شکر و نمک یک اسکراب طبیعی را برای شما می سازد و با استفاده ای آن می توانید به نتایج فوق العاده ای دست یابید این روش می تواند کمک کننده ی بهبود پوست با کرم ویتامین سی باشد, البته دقت داشته باشید به هیچ عنوان نباید به صورت مداوم از این اسکراب استفاده کنید.

مطمعنا شما می دانید استفاده ی بیش از اندازه و خارج از استاندارد از هرکدام از محصولات مراقبت از پوست و مو نتیجه ی عکس دارد و می تواند حتی مضر باشد.

خواص ویتامین سی
خواص ویتامین سی

لازم است بدانید

ویتامین C در بدن انسان تولید نمی شود و انسان باید با مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین و یا مکمل های دارویی ویتامین سی مورد نیاز بدن را تامین کند همچنین این ویتامین به دلیل محلول در آب بودن به سرعت از بدن دفع می شود و امکان ذخیره ی ویتامین سی در بدن وجود ندارد به همین خاطر باید مصرف مواد غذایی شامل این ویتامین را به صورت مداوم در برنامه ی غذایی خود قرار دهید و به صورت روزانه ویتامین سی مورد نیاز را به بدنتان برسانید البته برای تاثیر بهتر و بیشتر این ویتامین برروی پوست صورت می توانید موازی با مصرف خوراکی ویتامین به صورت موضعی نیز از کرم ویتامین سی استفاده کنید, بهبود پوست با کرم ویتامین سی جزو خواص هیجان انگیز این ویتامین به شمار می آید که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

از جمله خواص جالب ویتامین سی می توان به سرعت بخشیدن به روال بهبود زخم ها اشاره کرد, ویتامین سی کمک می کند تا زخم های شما سریع تر و بهتر بهبود یابند.

تاثیراتی که استفاده ی موضعی کرم ویتامین سی برروی پوست و سلامت آن دارد فقط از لحاظ زیبایی نیست بلکه این ویتامین کمک می کند تا اشعه فرابنفشAوBخورشید نیز که عامل سرطان است آسیبی به پوست نرساند و در پی کنترل اشعه های مضر از ایجاد لک پوستی و چین و چروک و نازک و خشک شدن پوست نیز جلوگیری می شود.

کمبود ویتامین سی می تواند خطرناک باشد و بیماری مثل اسکورزی را ایجاد کند خوب است علائم کمبود این ویتامین را بشناسید تا با ظهور اولین علائم آن در راستای تامین کمبود بدنتان اقدام کنید. از جمله علائم کمبود ویتامین سی در بدن می توان به کبودی پوست و التهاب, خونریزی و تورم لثه ها اشاره کرد. در زمان کمبود ویتامین سی در بدن زخم ها دیرتر بهبود می یابند و این کمبود باعث خشکی مو و ایجاد نقاط قرمز برروی پوست می شود همچنین خون دماغ شدن و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن بوجود آمدن بیماری های گوارشی و همینطور بیماری های خودایمنی تورم مفاصل و افزایش وزن از دیگر نشانه های کمبود ویتامین سی است که با مشاهده ی آنها باید خیلی سریع با مشورت پزشک در راستای تامین نیاز بدن اقدام کرد.

بنابراین تاثیر ویتامین سی فقط بر روی پوست نیست و کمبود آن در دراز مدت می تواند صدمات جبران ناپذیری همچون سکته, سرطان, فشارخون و … را ایجاد کند. پس بهتر است پیش از اینکه نبود این ویتامین در بدن باعث بروز مشکلات مختلف شود هم برای حفظ سلامتی و هم حفظ نشاط وزیبایی پوست در تامین این ویتامین دقت کافی را به خرج دهید.

از دیگر منابع خوراکی که سرشار از ویتامین سی هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

انبه- پرتقال – فلفل سبز-جعفری-آناناس- گریپ فروت – نخودسبز- گل کلم- انبه و …

ویتامین سی می تواند به شما برای افزایش جذب آهن نیز کمک کند, بنابراین علاوه بر تاثیرات مستقیمی که بر حفظ سلامتی مثل بهبود پوست با کرم ویتامین سی دارد با تاثیر در جذب دیگر ویتامینها طور غیر مستقیم نیز تاثیرگذار است.

پشنهاد میکنیم برای اینکه بتواند به خوبی از تمام مزایای ویتامین سی تا حد مطلوبی استفاده کنید یک برنامه برای خودتان وضع کنید و مواد غذایی, سبریجات و میوه های مناسب را در برنامه ی غذایی خود قرار دهید,در برنامه تان به خود یادآور شوید که از خوراکی هایی با ارزش غذایی پایین و نامناسب دوری کنید. همچنین با صلاح دید پزشک استفاده از مکمل دارویی را نیز دربرنامه قرار دهید و برای داشتن پوستی شاداب برای استفاده ی خارجی محصولات حاوی ویتامین سی قرار دهید. در این برنامه به طور کامل سعی کنی از تمام مزایای ویتامین سی استفاده ببرید و منتظر نتایج هیجان انگیز آن باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 6 =