نکاتی در مورد استفاده از کرم ضد آفتاب در شب و هنگامی که در خانه هستیم

انتخاب محصولات مراقبت از پوست
ویتامین سی چگونه می تواند به پوست آسیب برساند
۶ آبان ۱۳۹۸
پوست
چه کرم های ضد آفتابی برای پوست شما مضر هستند؟
۴ آذر ۱۳۹۸
اشعه ماورا بنفش در ساعات غروب آفتاب بیشترین تاثیر منفی را روی پوست می گذارد

ضد آفتاب در شب

شاید اسم ضد آفتاب در شما این حس را ایجاد کند، که باید حتما در زیر نور و تابش آفتاب از آن استفاده شود، هر چند استفاده از ضد آفتاب زیر تابش خورشید ضروری است، با این وجود استفاده از آن در روزهای ابری و به خصوص شب‌ها از اهمیت بیشتری برای حفظ سلامتی شما برخوردار است. شاید استفاده از کرم ضد آفتاب در شب به نظر شما منطقی نباشد، ولی تحقیقات اخیر نشان داده که استفاده از کرم ضد آفتاب در شب باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان پوست خواهد شد.

ضد آفتاب بدون آفتاب

ضدآفتاب در هوای ابری

چرا از کرم ضد آفتاب در شب استفاده کنیم؟

کار کرم ضدآفتاب تنها محافظت از پوست شما در برابر آفتاب نیست بلکه از پوست شما در مقابل اشعه UV و سایر تشعشعات آسیب رسان است. و این اشعه‌های آسیب رسان شب‎ها نیز وجود دارند. چراغ‌ها، تلویزیون‌ها، یا حتی صفحات کامپیوتر تشعشعات زیادی را در طول شب ایجاد می‌کنند. از طرفی اشعه ماورا بنفش که در طول روز جذب پوست شده، در طول ساعت اولیه شب وارد DNA پوست شده و تشکیل cyclobutane dimer می‌دهد.

شکل گرفتن ساختار حلقه‌ای شکل سیکلوبوتان روی DNA باعث اختلال در خواندن کد‌های ژنتیکی توسط سلول‌‌ها شده و در نهایت منجر به ایجاد سرطان پوست می‌شود. کرم ضدآفتاب فرآیند جذب اشعه‌های مضر و ماورا بنفش را کند و متوقف می‌کند. همچنین حضور ترکیباتی مثل ویتامین E  در ضد آفتاب باعث کند شدن تشکیل حلقه شده و به طور کل تغییر آن را متوقف می‌کنند.

البته این موضوع بستگی به نحوه استفاده از کرم ضدآفتاب دارد، در صورتی که استفاده از کرم ضد آفتاب به طور صحیح صورت نگیرد، نه تنها برای پوست شما مفید نخواهد بود، بلکه به آن آسیب خواهد زد.

نحوه استفاده صحیح از کرم ضدآفتاب در شب

  1. از زمان غروب آفتاب و فقط در ساعات اولیه شب از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، زیرا در این زمان جذب اشعه‌های مضر در پوست آغاز می‌شود.
  2. کرم ضد آفتاب خود را بعد از دو ساعت کاملا با آب یا ژل شستشو پاک کرده و تمدید کنید. توجه کنید که ژل شستشو باید منافذ پوست شما را باز می‌کند و لازم است به صورت دورانی آن را روی صورت ماساژ داده و بعد از سی ثانیه پوست خود را با آب ولرم بشورید.
  3. کرم ضد آفتاب باید به اندازه دو نیم بند انگشت برداشته شود تا پوششی به اندازه کافی ضخیم را برای پوست شما را فراهم کند. زیرا ویتامین E باید به مقدار کافی به پوست شما برسد.
  4. هر کرم ضد آفتابی باید با توجه به پوست شما انتخاب شود، در صورتی که پوست شما چرب و مستعد جوش است بهتر است از کرم ضد آفتاب فاقد چربی استفاده کنید. برای پوست‌های خشک و معمولی بهتر است از ضد آفتاب مخصوص آن‌ها استفاده کنید.
  5. پس از تمدید، ضد آفتاب خود را بعد از یک ساعت استفاده، دوباره پاک کنید. زیرا پوست شما قبل از خواب احتیاج به تنفس دارد و لازم است که اجازه دهید هوای کافی به سلول‌های پوست شما برسد. پس اجازه دهید پوست شما حداقل یکی دو ساعت نفس بکشد.
  6. بهتر است از کرم شب برای کمک به بازسازی سلول‌های پوست خود در هنگام خواب استفاده کنید. زیرا کرم شب بافت سبکی دارد و مواد مغذی لازم را به پوست شما می‎رساند.
  7. به خاطر داشته باشید در هنگام شب سلول‌های پوست مشغول بازسازی خود هستند، پس هرگز با آرایش یا کرم ضدآفتاب به رختخواب نروید.

چرا با کرم ضد آفتاب به رختخواب نرویم؟!

  1. کمبود رطوبت پوست – در شب پوست شما به رطوبت بیشتری از آنچه در کرم ضدآفتاب موجود است، برای بازسازی خود نیاز دارد. این رطوبت بهتر است توسط مرطوب کننده‌های موجود در کرم شب به پوست رسانده شود. زیرا هنگام خواب پوست شما که در حال استراحت است در مقابل عوامل استرسزای خارجی که باعث پیر شدن پوست می‌شود، قرار نخواهد گرفت.
  2. پر کردن منافذ پوست کرم‌های ضد آفتاب ممکن است منافذ پوست شما را پر کند، چون معمولا حاوی ذرات سنگین‌تر برای ایجاد پوشش کافی در مقابل آفتاب است. بعضی از این ذرات ممکن است منافذ پوستی شما را پر کند. بخصوص اگر عادت داشته باشید که روی شکم یا پهلو بخوابید و پوست شما با بالشت تماس داشته باشد، احتمال پر شدن منافذ پوست بیشتر می‌شود.
اشعه مضر در شب

اشعه مضر در شب

چرا کرم ضد آفتاب الارو را برای شب انتخاب کنیم؟

کرم ضدآفتاب الارو با آخرین تکنولوژی‌های روز در فرانسه تولید می‌شود و دارای پیشرفته‌ترین فیلتر‌ها برای UVA و UVB است.

این کرم در انواع بدون چربی و مناسب برای پوست نرمال تا خشک موجود است و نوع بدون رنگ آن با توجه به سبک‌تر بودن دانه‌ها برای استفاده در شب بسیار مناسب‌تر است.

کرم ضد آفتاب الارو در مقابل اشعه مادون قرمز نیز از پوست شما محافظت می‌کند و باعث می‌شود که پوست شما دچار التهاب نشود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =