5 فایده اصلی استفاده موضعی از ویتامین سی برای پوست شما

مراقبت از چین و چروک صورت
7 راه ساده و موثر برای رفع چین و چروک و جلوگیری از آن
۹ آذر ۱۳۹۸
آثرات ضد آفتاب
کرم ضد آفتاب چگونه از پوست محافظت می‌کند؟
۲۱ آذر ۱۳۹۸
ویتامین سی

5 راه اصلی برای ویتامین سی

حتما در مورد فواید خوردن ویتامین سی و ضررهای کمبود آن زیاد شنیده‌اید. متاسفانه بدن انسان این ویتامین را خود به خود تولید نمی‌کند و کمبود این ویتامین باعث بیماری اسکوروی می‌شود. بیماری بسیار خطرناکی که با شکسته شدن کلاژن‌ها تمام بدن را درگیر می‌کند و در نهایت منجر به مرگ خواهد شد. خوردن ویتامین C سیستم ایمنی بدن را تقویت و از بیماری‌های قلبی و عروقی جلوگیری می‌کند. اما استفاده موضعی از ویتامین C به اندازه خوردن آن مهم است.

دسته بندی فواید اصلی استفاده از ویتامین سی به صورت موضعی

اگر بخواهیم خواص ویتامین C برای پوست را دسته بندی کنیم، می‌توانیم آن را به سه دسته اصلی زیر تقسیم‌بندی کنیم:

 • خواص آنتی اکسیدانی
 • تولید کلاژن
 • پیشگیری از اثرات مضر تابش فرابنفش

خواص موثر آنتی اکسیدانی ویتامین C بر روی پوست

خاصیت آنتی اکسیدانی اسکوربیک یا ویتامین C ، یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار اسید بر روی پوست است. این ویتامین به عنوان یک آنتی اکسیدان محلول در آب خوشبختانه اصلا در بدن رسوب نداده و میزان اضافی آن به راحتی از بدن دفع می‌شود. به طور کلی این ویتامین:

 1. رادیکال‌های آزاد سرطان‌زا (مثل رادیکال‌های اکسیژن، رادیکال‌های سولفور و رادیکال‌های نیتروژن) را احیا می‌کند.
 2. ترکیبات فعالی مانند هیپوکلریک اسید و اسید نیترو را نیز کاهش می‌دهد.
 3. در واکنش‌های شیمیایی به عنوان کاهنده به دلیل وجود یون‌های آهن و مس شرکت می‌کند.

خواص موثر ویتامین c بر تولید کلاژن در بدن انسان

هشت آنزیم بدن انسان از ویتامین سی الکترون می‌گیرند. سه آنزیم از این هشت آنزیم در ساخت کلاژن نقش موثری دارند. بنابراین تمام بافت‌های بدن برای رشد و ترمیم به ویتامین c نیاز دارند. در واقع ویتامین C از طریق نقشی که در ساخت کلاژن بازی دارد، به ساخت پوست،  غضروف، رباط ، تاندون و حتی رگ‌های خونی کمک می‌کند.

قدرت ویتامین C در جلوگیری و کاهش اثرات مضر تابش فرابنفش

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که ویتامین c قدرت بالایی در کاهش اثرات ناشی از uva دارد و در کاهش اثرات uvb نیز موثر است. هر چند ویتامین سی ضد آفتاب نیست. اما افزایش انتقال پروتئین در کراتینوسیت( سلول پوستی مسئول ساخت پروتئین ) یکی از نقش‌های ویتامینC  است.  این نقش در کاهش آسیب‌های فرابنفش تاثیر مهمی دارد.

استفاده از ویتامین c خوراکی به اندازه ویتامین c موضعی موثر نیست!

وقتی ویتامین c به صورت خوراکی مصرف می‌شود، به علت محلول بودن در آب به سرعت دفع می‌شود. اما وقتی از آن به صورت موضعی استفاده می‌شود، فرصت کافی برای جذب شدن و شرکت در واکنش‌های شیمیایی را پیدا می‎کند.

بنابراین استفاده از ویتامین c به صورت موضعی بسیار موثرتر از استفاده از آن به صورت خوراکی است. البته استفاده از این ویتامین به صورت خوراکی نیز برای بدن ضروری است. زیرا بدن خانم‌ها و آقایان روزانه به 75 و 90 میلی گرم ویتامین c نیاز دارد. البته افراد سیگاری باید حداقل سی درصد بیشتر از این ویتامین استفاده کنند، زیرا سیگار باعث دفع این ویتامین از بدن می‎شود.

هر چند این ویتامین در بدن رسوب نمی‌کند، اما دوزهای بسیار بالای آن ممکن است خطر ابتلا به مشکلات دستگاه گوارش را به علت داشتن حالت اسیدی افزایش دهد.

تاثیر ویتامین سی برای مقابله با اشعه های فرابنفش

ویتامین سی راه حلی برای درمان آسیب های اشعه های فرابنفش

  5 فایده و تاثیر استفاده موضعی از ویتامین c روی پوست

 1. این ویتامین حیاتی به جوان سازی پوست شما کمک می‌کند.

ویتامین c از طریق خاصیت‌های کلاژن سازی و آنتی اکسیدانی خود تاثیری مستقیم بر جوان سازی پوست شما دارد. به همین علت یکی از مواد اصلی کرم‌های جوان کننده پوست محسوب می‌شود. اسید اسکوربیک در معرض هوا به سرعت اکسید می‌شود و خاصیت خود را از دست می‌دهد. بنابراین در صنعت این ویتامین به صورت محلول در چربی عرضه می‌شود، تا خاصیت خود را حفظ کند.

 1. ویتامین c موضعی راهی موثر در مبارزه با سرطان پوست

این ویتامین یکی از قوی‎ترین آنتی اکسیدان‌ها است. آنتی اکسیدان‌ها، رادیکال‌های آزاد  را احیا می‌کنند. سلول‌های پوستی بیشتر از سلول‌های دیگر در معرض عوامل خارجی مثل تابش آفتاب قرار می‌گیرند. این موضوع باعث افزایش شانس شکست پیوند‌های سلولی و تشکیل رادیکال‌های آزاد می‌شود.

وقتی این ویتامین به صورت موضعی در تماس با پوست قرار می‌گیرد، با افزایش پروتئین رسانی و خاصیت کلاژن سازی چرخه زندگی سلول‌ها را بهبود بخشیده و رادیکال‌های آزاد را نیز احیا می‌کند. همین موضوع شانس ابتلا به سرطان پوست را کاهش می‌دهد.

 1. اثر ضد آفتاب را با ویتامین c چند برابر کنید

تحقیقات نشان‌ می‌دهد که استفاده از ویتامین سی به همراه ضد آفتاب، تاثیر آن را بیشتر می‌کند. تاثیر استفاده از این ویتامین از ویتامین E بسیار بیشتر است. خصوصا در مورد تابش uva بهترین نتیجه را از خود نشان می‌دهد. در مورد uvb هم جذب را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهد.

 1. رفع افتادگی پوست با مصرف موضعی ویتامین C

ویتامین c سنتز کلاژن پوست را بهبود می‌دهد. کلاژن مستقیما در ارتباط با حالت کشسانی پوست است. همچنین این ویتامین باعث بهبود ساخت پروتئین الاستین می‌شود. کاهش کلاژن سازی و شکست الاستین علت اصلی افتادگی پوست است. استفاده موضعی از ویتامین C پوست را دارای استحکام و شاداب می‌کند.

 1. این ویتامین از سلامت مهمترین حفاظ بدن محافظت می‌کند

در پوست افراد جوان مقداری زیادی ویتامین وجود دارد. با افزایش سن میزان ویتامین c در پوست کاهش پیدا می‌کند. کمبود ویتامین C در پوست روند پیری آن را سریعتر می‌کند. کاهش زیبایی تنها اثر پیر شدن پوست نیست. با پیر شدن پوست لایه حفاظتی آن ضعیف شده و بدن بیشتر در معرض خطرات خارجی قرار می‌گیرد.

استفاده از یک کرم ویتامین c خوب علاوه بر جوانسازی سلامت پوست شما را تضمین می‌کند.

ما در الارو به سلامتی و زیبایی پوست شما فکر می‌کنیم. لطفا نظرات خود را در مورد استفاده از ویتامین سی یا کرم‌های آن را؛ در کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 17 =