ویتامین سی چگونه می تواند به پوست آسیب برساند

پوست سالم و شاداب
ویتامین C چگونه به بهبود پوست ما کمک می کند
26 اکتبر 2019
اشعه ماورا بنفش در ساعات غروب آفتاب بیشترین تاثیر منفی را روی پوست می گذارد
نکاتی در مورد استفاده از کرم ضد آفتاب در شب و هنگامی که در خانه هستیم
25 نوامبر 2019
انتخاب محصولات مراقبت از پوست

Select skin care products

این روزها تعداد بسیار زیادی از افراد به دنبال پوستی شاداب و زیبا هستند و به همین منظور بسیاری از محصولات مراقبت از پوست مثل کرم ویتامین سی  و یا لوازم آرایش مختلف بازار خوبی پیدا کرده است. اما باید توجه داشته باشید که هر نوع محصولی برای هر پوستی مناسب نیست و انتخاب گزینه های اشتباه می تواند اثرات نامناسب و حتی جبران ناپذیری برای شما در پی داشته باشد. حتی این امکان وجود دارد که نوعی از محصولات مراقبت از پوست برای اطرافیان شما نتیجه قابل قبولی داشته باشد ولی همان محصول مناسب پوست شما نبوده و باعث شود تا پوست شما شاداب و طراوت خود را از دست بدهد. عوامل مختلفی از جمله میزان چربی پوست, محیط و شرایط زندگی, عوامل مختلفی که باعث ایجاد مشکلات پوستی می شود و … همه و همه باید بررسی شده و شما محصول درست و مناسب را انتخاب کنید.

ویتامین سی

یکی از ویتامین های بسیار لازم و موثر و مناسب برای پوست انسان ویتامین سی می باشد.کرم ویتامین سی می تواند از ایجاد بسیاری از مشکلات پوستی جلوگیری کند یا بسیاری از عوارض بوجود آمده را کاهش دهد اما درنظر داشته باشید که برخی از کرم های موجو دربازار که ویتامین سی هم در آنها وجود دارد می تواند برای پوست شما مشکلاتی  نیز به همراه داشته باشد.

برای مثال در ساختار کرم های روشن کننده پوست مقداری ویتامین سی نیز وجود دارد ولی باید دقت داشته باشید که این کرم ها می تواند اثرات مخربی برای بعضی از انواع پوست ها داشته باشد. این نوع و رنگ پوست شما به چه صورتی می باشد و یا محل و محدوده زندگی شما, میزان تابش نور خورشید و زمانی که شما تحت تابش خورشید قرار میگیرید همه این عوامل می تواند باعث ایجاد لک و یا تیره شدن پوست شما شود. باید دقت داشته باشید استقاده از انواع کرم ها حتی کرم ویتامین سی برای این مشکلات باید تحت نظر متخصص صورت گیرد زیرا می تواند بدون اینکه مشکل شما را برطرف کند باعث حساس و نازک شدن پوست شما شود. حتی انواع روشن کننده های پوست می تواند با کاهش ضخامت پوست باعث شود تا پوست مقاومت خود را در برابر تابش های مضر از دست بدهد.

البته استفاده از کرم ویتامین سی به تنهایی اثرات سوء زیادی به همراه ندارد و خود می تواند باعث حفظ پوست در مقابل عوامل خارجی باشد. لازم به ذکر است استفاده از کرم ویتامین سی به تنهایی نمی تواند به طور کلی تمام مشکلات پوستی شمارا از بین ببر, واضح است استفاده از کرم ویتامین سی باعث تولید کلاژن در پوست شده و همچنین بسیاری از دیگر مشکلات پوستی را بهبود می بخشد ولی کرم ویتامین سی نمی تواند به تنهایی اثر تمام اشعه های خورشید را از بین ببرد. بنابراین به خاطر داشته باشید علاوه بر کرم ویتامین سی مناسب باید از یک ضدآفتاب مرغوب و سازگار با پوست خود استفاده کنید. در هنگام انتخاب کرم ضدآفتاب مناسب نیز نکات مربوط به آن را به خوبی رعایت کنید.

درصورتی که پوست چربی دارید از کرم ضدآفتاب بدون چربی استفاده کنید و پیش از استفاده از ضدآفتاب یا دیگر لوازم آرایشی از آب رسان مناسب نیز استفاده نمایید. ویتامین سی اثرات بسیار خوبی در رشد بدن انسان و محافظت از پوست دارد و توصیه می شود این ویتامین در رژیم غذایی تمام افراد خانواده قرار گیرد و همچنین به صورت موضعی برروی پوست نیز استفاده شود ولی استفاده بیش از حد آن می تواند آسیب ویتامین سی برای بدن را ایجاد نماید. حتی استفاده بیش از حد ویتامین سی در رژیم غذایی می تواند اثراتی همچون اسهال, حالت تهوع و استفراغ, گرفتگی شکمی, سردرد و … را به همراه داشته باشد.

ویتامین سی محلول در آب است
ویتامین سی محلول در آب است

ویتامین سی یک ویتامین محلول در آب است و این نوع از ویتامین ها در بدن ذخیره نمی شوند و با ادرار و یا راه های دیگر از بدن دفع می شود. از آنجایی که بدن شما نمی تواند ویتامین سی را تولید کند شما باید این ویتامین را از طرق مختلف به بدنتان برسانید ولی دقت داشته باشید که مصرف بیش از حد ویتامین سی می تواند باعث آسیب ویتامین سی برای بدن شود و عوارضی همچون مشکلات گوارشی و سنگ کلیه شود. اگر بیش از حد عادی ویتامین سی به بدن خود برسانید این ویتامین می تواند در بخش های مختلف تجمع داشته و مشکلات مختلفی را برای بدنتان ایجاد کند.

ویتامین سی موجود در مواد غذایی
ویتامین سی موجود در مواد غذایی

توجه داشته باشید که استفاده از مکمل های ویتامین برای بسیاری از افراد ضروری نیست و استفاده از میوه و سبزیجات تازه می تواند ویتامین سی لازم برای بدن را تا حد زیادی تامین کند و نیازی به استفاده از مکمل های مختلف نیست و شاید این مکمل ها خود باعث آسیب ویتامین سی برای بدن شود. آسیب ویتامین سی نمی تواند نتیجه مواد غذایی حاوی ویتامین باشد بلکه استفاده از مکمل ها و یا کرم ها و … درصورتی که بیش از نیاز بدن باشد می تواند مشکل زا باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 14 =