لکه‌های پوستی چه هستند و چگونه می‌توان آن‌ها را از بین برد؟

بازگشت به بلاگ
دسته بندی: مقالات دیدگاه‌ها: 0 تاریخ ارسال: ۲۷ فروردین ۱۳۹۷

لکه‌های پوستی چه هستند و چگونه می‌توان آن‌ها را از بین برد؟

همان طور که ما با گذر زمان بزرگ‌تر شده و دچار تغییرات فراوانی می‌شویم، برای پوست ما نیز در گذر زمان اتفاقات زیادی رخ می‌دهد. این تغییرات ممکن است به رنگدانه‌های پوست و یا به بافت آن مربوط باشد. اکثر افراد بر روی پوست خود نقطه‌ها و یا لکه‌‌هایی را مشاهده می‌کنند. لکه‌‌هایی که شاید هیچ دردی هم نداشته باشند و هیچ کس هم متوجه به وجود آمدنشان نبوده و ندانسته باشد که دقیقاً از چه زمانی روی پوستش ایجاد شده‌اند. افزایش سن و نور خورشید، مهم‌ترین عواملی هستند که باعث به وجود آمدن لکه‌ها و نقطه‌‌هایی بر روی پوست می‌شوند. اگرچه اکثر این لکه‌ها خوش‌خیم بوده و خطری ندارند، اما ممکن است موارد نادری هم پیش آید که تهدیدی برای سلامتی محسوب شوند. در این مقاله نکاتی را درباره‌ی این لکه‌ها، خطرات احتمالی و راه‌های حفاظت پوست از آن‌ها توضیح خواهیم داد.


  • لکه‌ها چه رنگ‌‌هایی دارند؟

اگرچه معمولاً لکه‌های خورشیدی ایجاد شده بر روی پوست به رنگ قهوه‌ای هستند، اما به طور کلی لکه‌‌هایی با رنگ‌های قرمز و یا قهوه‌ای نیز وجود دارد. شایع‌ترین علت ایجاد لکه‌های سفید «هیپومونالیزاسیون ایدیوپاتیک» است! احتمالاً متوجه معنای این عبارت نشده‌اید و یا حتی نتوانستید آن را بخوانید. پس بگذارید به زبان ساده‌تر آن را توضیح دهیم. این عبارت در واقع نوعی اختلال است که سبب ایجاد لکه‌های سفید با اندازه‌های ۱ تا ۱۰ میلی‌متر می‌شود و معمولاً بر روی ساق پاها، بازوها و پوست صورت پدید می‌آید. این لکه‌ها هم در افراد عادی و هم در افرادی با پوست تیره رخ می‌دهند و معمولاً در سنین ۴۰ و بالاتر بیشتر شایع است. لکه‌‌هایی با رنگ‌های قهوه‌ای، قرمز و سیاه که به دلیل تابش آفتاب می‌توانند بر روی پوست ایجاد شوند؛ هم در سنین کودکی و هم در سنین بزرگسالی شایع هستند و معمولاً در مناطقی که تابش خورشید مستقیم‌تر است، بیشتر مشاهده می‌شوند.

لکه‌های پوستی چه هستند و چگونه می‌توان آن‌ها را از بین برد؟
  • کدام لکه‌ها خطرناک ترند؟

در ابتدا این طور تصور می‌شد که لکه‌های پوستی به خاطر بیماری‌های کبدی در افراد به وجود می‌آیند و به همین خاطر به لکه‌های کبدی معروف بودند. اما محققان بعدها به این نتیجه رسیدند که هیچ ارتباطی بین بیماری‌های کبدی و این لکه‌ها وجود ندارد، بلکه عامل ایجاد آن‌ها نور خورشید است. در نور خورشید اشعه‌ی فرابنفش (UV) وجود دارد و این اشعه می‌تواند آسیب‌های زیادی را متوجه پوست کند. تابش‌های فرابنفش با تمرکز بر بعضی از نقاط پوست در بافت آن نواحی تغییراتی را ایجاد کرده و لکه‌‌هایی را به وجود می‌آورند. همان‌طور که گفته شد، اکثر این لکه‌ها خطری ندارند و جای نگرانی نیست؛ اما به هرحال بعضی از آن‌ها می‌توانند علائمی ‌از سرطان‌های پوستی باشند. سؤال اصلی این است که چگونه می‌توان بین لکه‌های خوش‌خیم و لکه‌های سرطانی تفاوت قائل شد؟ پاسخ ساده است؛ لکه‌های سرطانی معمولاً از نظر اندازه، تقارن و میزان پیشروی با لکه‌های غیرسرطانی تفاوت دارند. یک راه ساده برای معاینه‌ی اولیه پوست در منزل و تشخیص سرطانی یا غیر سرطانی بودن پوست وجود دارد که آزمون ABCDE نام دارد. این آزمون با توجه به اندازه، تقارن، رنگ و مرز لکه‌ها درباره‌ی آن‌ها اطلاعاتی را به شما می‌دهد. بر اساس آزمون ABCDE لکه‌های سرطانی معمولا نا متقارن هستند و به تدریج اندازه‌ی آن‌ها بزرگتر می‌شود و یا سطح بیشتری از پوست بدن را فرا می‌گیرند. هم‌چنین مرز لکه‌های سرطانی معمولا نامنظم و محو است در حالی که لکه‌های غیرسرطانی از مرزهای شفاف‌تری برخوردارند. هم‌چنین لکه‌‌هایی که رنگ غیر معمول مانند بنفش، آبی و یا ترکیبی از رنگ‌های مختلف داشته باشند، می‌توانند تهدیدی برای سلامت پوست محسوب شوند.

لکه‌های پوستی چه هستند و چگونه می‌توان آن‌ها را از بین برد؟
  • چگونه می‌توان از پوست در برابر لکه‌ها محافظت کرد؟

لکه‌های پوستی در بیشتر اوقات به دلیل تابش مستقیم خورشید و یا قرار گرفتن در معرض آفتاب برای مدت زمان طولانی ایجاد می‌شوند. هم‌چنین با افزایش سن به دلیل کاهش مقاومت پوست، احتمال آسیب‌دیدگی از نور خورشید افزایش می‌یابد و لکه‌های بیشتری ایجاد می‌شوند. در برخی اوقات این لکه‌ها می‌توانند عامل ارثی هم داشته باشند. به طور کلی ۵ راه برای جلوگیری از ایجاد لکه‌ها بر روی پوست وجود دارد.

۱- در معرض نور خورشید نباشید

هرچه کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید، آسیب‌های پوستی را کاهش داده‌اید و از سلامت پوست بیشتری برخوردار خواهید بود. بین ساعات ۱۰ صبح تا ۱ بعد از ظهر زمان مناسبی برای بیرون رفتن محسوب نمی‌شود و اگر مجبور نیستید، در این ساعات به هیچ وجه بیرون نروید.

 

۲- پوشش مناسب داشته باشید

اگر مجبور هستید در ساعاتی که تابش نور خورشید به اوج می‌رسد، بیرون بروید حتما از پوشش مناسب استفاده کنید. حتما از کلاه‌‌هایی استفاده کنید که بتوانند سایه مناسب برای شما فراهم کنند. عینک آفتابی هم می‌تواند به سلامت پوست در نواحی اطراف چشم‌ها کمک زیادی نکند. اگرچه در فصل تابستان هوا گرم است، اما هرچه بتواید از پیراهن‌های آستین بلند و شلوارهایی که قسمت بیشتری از پوستتان را پوشش دهند، استفاده کنید به سلامت پوست خود کمک بیشتری کرده اید.

۳- از کرم ضدآفتاب غافل نشوید

اگر قرار است برای مدت طولانی در معرض نور آفتاب باشید، حتماً از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. کرم‌‌هایی با  SPF30 و بالاتر برای سلامت پوست ضروری هستند. به یاد داشته باشید که حداقل ۱۵ دقیقه قبل از خارج شدن از منزل کرم را استعمال کرده باشید تا به خوبی جذب پوستتان شده باشد

۴- آرایش ضدآفتاب داشته باشید

این مورد برای خانم‌‌هایی است که معمولاً از مواد آرایشی زیاد استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید همیشه آرایش خود را داشته باشید، بهتر است از مواد آرایشی ضدآفتاب استفاده کنید. این مواد با SPF30 و یا بالاتر در بازار وجود دارند و می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه‌های معتبر لوازم آرایش خریداری نمایید

۵- سیگار نکشید

این مورد یک قاعده‌ی کلی برای سلامت تمام قسمت‌های بدن شما است. سیگار کشیدن به طور خاص می‌تواند با افزایش سرعت پیری پوست، به آسیب پذیر بودن و ایجاد لکه‌ها بر روی آن کمک کند.

این موارد برای پیشگیری از ایجاد لکه‌ها می‌توانند تاثیر زیادی داشته باشند. در صورتی که می‌خواهید لکه‌‌هایی را که بر روی پوسستان ایجاد شده اند از بین ببرید بهتر است از آلوئه ورا، هندوانه، آب گوجه فرنگی، چای سبز و خیار استفاده کنید. این مواد می‌توانند در از بین بردن لکه‌ها و پیشگیری از ایجاد لکه‌های جدید مثل یک معجزه عمل کنند!


این اعلان را به اشتراک گذارید

دیدگاهتان را بنویسید

بازگشت به بلاگ