همه چیز درمورد آفتاب سوختگی

بازگشت به بلاگ
دسته بندی: مقالات دیدگاه‌ها: 0 تاریخ ارسال: ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

همه چیز درمورد آفتاب سوختگی

این روزها شدت آفتاب بسیار زیاد شده است. یکی از اصلی ترین مشکلاتی که در فصل تابستان بوجود می آید آفتاب سوختگی است. خیلی از ما  آفتاب را دوست داریم اما قرار گرفتن بلند مدت در معرض نور خورشید ضرر  فراوانی را به همراه دارد و حتی می تواند منجر به سرطان پوست شود. از خورشید دو نوع اشعه ماورای بنفش UVA) و (UVB ساطع میشود که این اشعه ها باعث برنزه شدن پوست و آفتاب سوختگی میشوند.  شدت آنها در فصل تابستان بیشتر است!   آفتاب سوختگی چیست؟ سلول های پوستی در برابر  پرتو های ماورا بنفش٬ برای دفاع از خود رنگ دانه های بیشتری تولید می کنند که همان تیره شدن پوست است. مرحله بعد در واقع هنگامی رخ میدهد که شدت پرتو ماورا بنفش بیش از توانایی این رنگدانه ها باشد که در درجه اول بعد از چند دقیقه  باعث سرخی پوست شده  و بعد از ۴-۳ ساعت قرار گیری در نور آفتاب میتواند باعث ایجاد آفتاب سوختگی شود.


همه چیز درمورد آفتاب سوختگی

عوامل ایجاد آفتاب سوختگی؟

تماس طولانی مدت با نور آفتاب وسایر منابع نور ماورای بنفش مثل سولاریوم  موجب آفتاب سوختگی، تاول و پوسته پوسته شدن و گاهی اوقات باعث پیری پوست می‌شود که عوارض آن شامل شلی پوست، چین‌وچروک و ضایعات پیگمانته و بالاخره سرطان‌های پوستی است.

باید بگوییم اگر پوست روشنی دارید بیشتر مستعد آفتاب سوختگی هستید ولی پوست های تیره هم نباید از این موضوع غافل شوند!  آفتاب سوختگی معمولا افرادی را که به ساحل می‌روند یا برای شنا و تفریح از استخر های روباز استفاده میکنند یا هر کسی که در محیط بیرون کار می‌کند و افرادی که از دستگاه‌های برنزه کننده استفاده می‌‌کنند را درگیر میکند. قرار گرفتن در معرض آفتاب در ساعت اوج آفتاب (۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر) خصوصا در نوزادان و کودکان که نسبت به بزرگسالان پوست حساس‌تری دارند میتواند موجب آفتاب سوختگی شود.


روش های پیشگیری و درمان آفتاب سوختگی ؟

  • تا حد امکان از قرار گرفتن غیر ضروری دربرابر آفتاب خودداری کنید. حداکثر تابش اشعه ماورای بنفش بین ساعات ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر است. این ساعات اگر در محیط بیرون هستید در سایه باشید زیرا سایه تا ۵۰ درصد باعث کاهش اثرات مضر اشعه ماورای بنفش میشود. برای محافظت از پوست از کلاه های آفتاب گیر و عینک آفتابی استفاده کنید و بطور صحیح کرم ضد آفتاب با SPF بالا برای پوست صورت و با SPF کافی برای بدن استفاده کنید . توصیه میشود که روزانه به مقدار کافی آب بنوشید.
  • از مصرف وازلین روی پوست قبل از قرار گرفتن در برابر آفتاب خودداری کنید زیرا وازلین از تعریق و دفع حرارت پوست جلوگیری می‌کند. استفاده از مرطوب کننده های مخصوص بعد از آفتاب ( افترسان ) باعث تسکین و ترمیم پوست شده و از خشک شدن و پیری پوست جلوگیری می کند.
  • لوسیون بدن افترسان الارو با تاثیر خنک کنندگی٬ با داشتن آلوئه ورا رطوبت را بالافاصله به پوست بر می گرداند. اثر ضد التهاب و ترمیم کنندگی دارد که مانع از قرمزی و سوختگی پوست می شود. علاوه بر این حاوی ویتامین E و A  ‌است که آنتی اکسیدان محسوب شده و اثرات مضر عمقی آفتاب را کاهش می دهد و در نتیجه مانع از ایجاد چروک و پیری زودرس پوست بدن می شود.
همه چیز درمورد آفتاب سوختگی

این اعلان را به اشتراک گذارید

دیدگاهتان را بنویسید

بازگشت به بلاگ