تفاوت ضدآفتاب های فیزیکی و شیمیایی در چیست؟

بازگشت به بلاگ
دسته بندی: مقالات دیدگاه‌ها: 0 تاریخ ارسال: ۲۴ اسفند ۱۳۹۵

تفاوت ضدآفتاب های فیزیکی و شیمیایی در چیست؟

وقتی دمای هوا گرم می شود، محافظت از آسیب های پوستی اهمیت بیشتری پیدا می کند و نباید نسبت به آن بی اهمیت باشید.

اشعه خورشید در مواجهه با زمین  سه گونه است: اشعهUVB، که موجب سوختگی روی پوست می شوند، UVA1و UVA2 است که موجب پیری پوست می شوند. اما هرسه نوع در ایجاد سرطان پوست نقش دارند. ضدآفتاب هایی که مدعی می شوند طیف وسیع محافظت را در برابر اشعه خورشید دارند به این معنی است که تمام این انواع اشعه ها را فیلتر می کنند و مانع ورودشان به پوست می شوند. حالا ببینیم فیلتر چیست؟


ضدآفتاب های فیزیکی و شیمیایی الارو

فیلترهای فیزیکی چیست؟

ضدآفتاب ها، حاوی ترکیباتی هستند به نام فیلتر ضد اشعه که بواسطه ی آنها، از پوست در برابر انواع اشعه UV یا ماوراء بنفش موجود در نور خورشید محافظت می کنند. این فیلتر ها بر دو نوعند: فیلترهای فیزیکی. فیلترهای شیمیایی.

فیلترهای فیزیکی در دو نوع هستند: زینک اکسید و تیتانیوم دی اکسید. وجود این مواد در کرم ها ، موجب ایجاد رنگ سفید بر روی پوست می گردد اما با تکنولوژی های مدرن می توان این اثر ناخوشایند رنگ سفید را از بین برد. در تهیه ضدآفتاب مینرال الارو از این تکنیک استفاده شده است.


مزیت ضدآفتاب های فیزیکی:

 دکتر بورکهارت می گوید” مزیت فیلترهای فیزیکی این است که در مواجهه با آفتاب تجزیه نمی شوند بنابراین به لحاظ تئوری مدت زمان بیشتری روی پوست شما باقی می مانند. به همین دلیل است که با زدن این نوع ضدآفتاب ها احساس سنگینی بیشتری روی پوست می کنید.” اما از طرفی احتمال بروز حساسیت را در افراد با پوست های حساس و همچنین احتمال بروز خطرات برای خانم های باردار را کمتر می کند.

ضدآفتاب های فیزیکی و شیمیایی الارو

ضدآفتاب های فیزیکی و شیمیایی الارو

ضدآفتاب فیزیکی یا شیمیایی: کدام انتخاب بهتری است؟

دکتر بورکهارت در نهایت توصیه می کند که ضدآفتاب ها چه شیمیایی باشند چه فیزیکی، مهم این است که هر زمان که بیرون می روید از ضدآفتاب هایی استفاده کنید که انواع طیف های اشعه ی آفتابUVAوUVB  را فیلتر کنند، همچنین توصیه می کند که در مواجهه با آفتاب هر دو ساعت یکبار کرم های ضدآفتاب را تجدید کنید. حتی اگر ضدآفتاب شما از نوع ماندگار باشد هم بعد از مدتی از بین می رود و یا وارد منافذ پوست می شوند٬ بنابراین نیاز به تجدید استفاده دارن و در نهایت اضافه می کند که در هر بار استفاده می بایست به میزان ۲ میلی گرم از کرم ضدآفتاب روی پوست صورت استفاده شود.


تفاوت ضدآفتاب های فیزیکی و شیمیایی در جدول زیر توضیح داده شده است:

ضدآفتاب فیزیکیضدآفتاب شیمیایی
  فیلترهای محافظ در برابر UVمعروفترین فیلترهای فیزیکی عبارتند از: –  زینک اکساید : حفاظت در برابرUVA و UVB – تیتانیوم دی اکساید: حفاظت در برابرUVAمعروفترین فیلترهای شیمیایی عبارتند از: –آوو بنزون : حفاظت در برابرUVA و UVB – اکسی بنزون: حفاظت در برابرUVA و UVB
  نحوه عملکرد حفاظتی در برابر UVاین فیلترها عملکردی شبیه آینه دارند یعنی اشعه ماوراء بنفش را باز می تابانند یا منعکس می کنند.   %db%b2%db%b2%db%b2این فیلترها، اشعه را جذب و خنثی می کنند و خودشان نیز به مرور در مواجهه با اشعه، از قدرت اثرشان کاسته می شود. 111
    مزیت  – ماندگاری بیشتری روی پوست – واکنش های حساسیتی ایجاد نمی کنند. -مناسب برای خانم های باردار و پوست های حساس– رنگ سفید ناخوشایند فیلترهای فیزیکی را ندارند -نسبت به ضدآفتاب های فیزیکی،راحت تر روی پوست می خوابند – پوشش بیشتر در برابر UVAوUVB
  معایب– رنگ های محدود -بافت سنگین تری دارند-عمر کوتاهتری نسبت به فیلترهای فیزیکی دارند. -ممکن است بر روی پوست های خیلی حساس، واکنشهای حساسیتی ایجاد کنند.

این اعلان را به اشتراک گذارید

دیدگاهتان را بنویسید

بازگشت به بلاگ