اثرات نورآفتاب بر پیری پوست

بازگشت به بلاگ
دسته بندی: مقالات دیدگاه‌ها: 0 تاریخ ارسال: ۲۷ مهر ۱۳۹۴

اثرات نورآفتاب بر پیری پوست

اثرات نورآفتاب بر پيري پوست
آیا می دانید استفاده از کرم های ضد آفتاب از ۶ ماهگی ضروری است؟

متخصصین پوست عمده ترین اثرات نور آفتاب را مربوط به اشعه ماوراء A, B  می دانند و بیان میکنند بروز علائم پیری زودرس از جمله اثرات تابش نور آفتاب روی پوست است.پیری پوست در اثر تماس مستقیم با نور آفتاب اغلب به صورت پررنگ شدن، خشک و خشن شدن، از بین رفتن سفتی پوست و در نهایت ایجاد چین و چروک می شود. اثرات زودرس خورشید بر پوست شامل التهاب، برنزه شدن،افزایش ضخامت پوست در حدود ۲ الی ۴ برابر ونیز تغییرات ایمونولوژیک است که در این مورد نور خورشید با تغییر در سیستم ایمنی منجر به سرطان های پوستی و عفونت پوست می شود. علائم و اثرات نور خورشید به صورت قرمزی، آفتاب سوختگی، تاول، تحریک پوست به ویژه افراد با پوست روشن و دارای چشم های رنگی ظاهر می شود و در بقیه افراد به صورت برنزه شدن ظاهر می شود. ایجاد کک و مک و لک های پوستی و هم چنین برخی خال ها که ایجاد و زیاد شدن آنها ارتباط مستقیم با نور خورشید دارد از دیگر علائم مواجهه با نورخورشید است.


تغییرات بافتی ناشی از نور خورشید

اشعه‌ی ماورای بنفش یا UV باعث ضخیم و یا نازک شدن پوست می‌شود. پوست ضخیم در قسمت چین و چروک زمخت به خصوص در قسمت پشت گردن دیده می‌شود که با کشیدن پوست از بین نمی‌رود.

وضعیتی به نام سولار الاستوز (Solar elastosis) در قسمت پوست ضخیم و چین و چروک‌های زمخت به وجود می‌آید. سولار الاستوز یعنی تخریب بافت کشسانی پوست در اثر نور آفتاب که باعث پیری زودرس و چین و چروک پوست می‌گردد.

یکی از اثرات شایع UV ، نازک شدن پوست است که باعث چروکیدگی، خون‌مردگی و پارگی آن می‌شود.

اثرات نورآفتاب بر پيري پوست2

تغییرات رگ‌های خونی در اثر نور خورشید

اشعه UV، دیواره رگ‌های خونی را نازک می‌کند. در نتیجه در اثر کوچک‌ترین ضربه، رگ‌های خونی قسمت در معرض تابش نور آفتاب، پاره شده و خون‌مردگی در زیر پوست ایجاد می‌شود؛ به عنوان مثال خون‌مردگی پوست در اثر نور آفتاب بیشتر در پشت دست‌ها یا ساعد دیده می‌شود، ولی در بازوها و قسمت داخلی دست‌ها و ساعد دیده نمی‌شود.

نور خورشید همچنین باعث اتساع مویرگ‌های پوست به خصوص پوست صورت می‌شود.


اثرات نورآفتاب بر پيري پوست3
تغییرات رنگدانه های پوست در اثر نور آفتاب

شایع‌ترین تغییرات رنگدانه ای پوست در اثر نور آفتاب، ایجاد کک و مک و لکه‌های پوستی است که بیشتر در افراد با سفیدپوست دیده می‌شود.

وقتی که سلول تولید کننده ملانین (رنگدانه پوست) یا ملانوسیت تخریب شود، کک و مک ایجاد می‌شود. کک و مک های بزرگ که لکه‌های کبدی یا لکه‌های پیری نیز نامیده می‌شوند، در پشت دست‌ها، قفسه سینه، شانه، بازو و پشت دیده می‌شوند. این لکه‌ها در واقع مربوط به افزایش سن نیستند، بلکه مربوط به تابش نور آفتاب اند.

 


برآمدگی‌های پوست در اثر نور آفتاب

اشعه‌ی UV باعث افزایش تعداد خال‌های گوشتی در قسمت‌های در معرض تابش نور آفتاب می‌شود. نور خورشید همچنین باعث ایجاد ضایعات پیش سرطانی به نام کراتوزس اکتینیک (actinic keratoses) روی پوست به خصوص در قسمت صورت، گوش‌ها و پشت دست‌ها می‌شود که بعدها سرطانی می‌شود.

اشعه‌ی UV باعث ایجاد عارضه‌ای به نام کراتوزس سبورئیک روی پوست نیز می‌شود که شبیه زگیل است، ولی برعکس کراتوزس اکتینیک سرطانی نمی‌شود.


سرطان پوست در اثر نور خورشید

تأثیر خورشید در ایجاد سرطان پوست کاملاً شناخته شده است. شایع‌ترین سرطان کشنده پوست «ملانوما» نام دارد. هرچقدر مدت زمان تابش و شدت اشعه UV بیشتر باشد، احتمال بروز سرطان هم بیشتر است.

اثرات نورآفتاب بر پيري پوست4

این اعلان را به اشتراک گذارید

دیدگاهتان را بنویسید

بازگشت به بلاگ