آنچه که در مورد تاثیر آلودگی هوا بر پوست نمی دانیم

بازگشت به بلاگ
دسته بندی: مقالات دیدگاه‌ها: 0 تاریخ ارسال: ۷ دی ۱۳۹۵

آنچه که در مورد تاثیر آلودگی هوا بر پوست نمی دانیم

با سرد شدن هوا و نزدیک شدن به ماههای پایانی سال معمولا به فکر اصلاح عادات نادرست و فرار از چیزهای مضر مثل کافئین یا سیگار و الکل می افتیم. ولی در مورد سموم ناشی از آلودگی هوا چطور؟ این روزها در حوزه مراقبت های پوستی  به لطف تحقیقات جدید در مورد اینکه “آلودگی هوا” واقعا چه اثری بر پوست دارد این واژه بر سر زبان هاست.

چرا این روزها همه در مورد آلودگی صحبت می کنند؟

مسلما تا حالا هم فکر نمیکرده اید که هوای کثیف برای پوست چیز خوبی است، اما حالا دقیقا میدانیم که چگونه آلودگی هوا  ممکن است چند سال شما را پیرتر کند.

 واقعیت علمی: آلاینده های هوا از ذراتی تشکیل شده اند که تمایل شدیدی به  تماس با پوست شما دارند. بعضی از این ذرات به چربی پوست شما می چسبند و در عین حال برخی دیگر به اندازه کافی برای نفوذ از میان منافذ پوست ریز هستند.

%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa%db%b3

آسیب های آلاینده ها به پوست چیست؟

آلاینده ها به لایه دفاعی پوست حمله می کنند، بنابراین خط اول دفاعی شما را می شکند سپس رطوبت پوست خارج شده و پوست خشک و خشن می گردد. لایه دفاعی ضعیف، شما را به طور وسیعی  در معرض آلرژی های پوستی قرار می دهد  به همین دلیل شما ناگهان به محصولاتی که سالها مصرف کننده آن بوده اید واکنش نشان می دهید.

آیا واقعا آلودگی باعث می شود پیرتر به نظر برسیم؟

بله !  و این جای نگرانی دارد!  ذرات آلاینده رادیکال های آزاد را فعال می کنند که موجب پیری پوست میشوند؛ مشابه آنچه در اثر نور شدید آفتاب رخ می دهد. این عامل فقط موجب پیری زودرس و چین و چروک نمی شود، بلکه  به نقل از دکتر جین کروتمن – متخصص در زمینه آلودگی- “یک ارتباط مستقیم بین آلودگی هوا و ایجاد لکه های تیره پوستی در پیشانی و گونه ها نیز وجود دارد که قبلا تصور می شد فقط در اثر نور آفتاب بروز می کنند.”

آیا شرایط برای کسی که در شهر صنعتی زندگی نمی کند مطلوب است؟

بدیهی است هرچه هوایی که تنفس می کنید آلوده تر باشد اثرات بد آن نیز بیشتر است. با این حال پژوهش ها نشان می دهند  ۹۰% مردمی که در مناطق مسکونی زندگی می کنند، هوای آلوده تنفس می کنند. آلودگی تنها از ترافیک شدید و دود کارخانه ها ایجاد نمی شود. برای مثال دود سیگار (از جمله انواع منفعل) نیز از ذرات آلاینده تشکیل شده است. به علاوه پژوهش ها به دنبال منابع خانگی آلودگی هوا از اجاق و شومینه گرفته تا فوم های عایق بندی و حتی پرینترهای کامپیوتر هستند.

همراهی آفتاب و دود: مشکل مضاعف

فاکتور محافظتی در برابر آفتاب (SPF)  به تنهایی از شما در برابر آلودگی محافظت نمی کند اما عدم وجودش باعث تشدید آسیب اشعه ماوراء بنفش (UV) می شود  زیرا UV و سموم هوای آلوده مانند یک تیم ترکیبی شرور بر پوست عمل می کنند، یعنی ترکیبی از قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب و محیط زیست آلوده باعث آسیب شدیدتری از این دو عامل به طور جداگانه می شود.  خلاصه اینکه در کل طول سال از ضدآفتاب استفاده کنید.


این اعلان را به اشتراک گذارید

دیدگاهتان را بنویسید

بازگشت به بلاگ